Mastif

Země původu: Velká Británie

Všeobecný dojem: Celkový tvar hlavy působí při pohledu ze všech stran kvadraticky.
Vysoce žádoucí je její značná šířka, poměr délky lebky k celkové délce hlavy by měl být 2:3. Tělo je masivní, široké, hluboké, dlouhé a mohutně stavěné a stojící na široce postavených svislých končetinách. Svaly se zřetelně rýsují. Velikost je vysoce žádoucí, je-li ovšem spojena s kvalitou. Substance a výška jsou důležité, především ale mají být obě vlastnosti v rovnováze.

Charakteristika:Veliká, masivní stavba těla plná síly, vyrovnaná a pevná. Kombinace elegance, rozvahy a odvahy.

Povaha: Klidný, láskyplný ke svým majitelům, ale schopen bránit.

Hlava a lebka: Hlava mezi ušima široká, čelo ploché, ale je-li povzbuzena pozornost psa, pokryje se čelo vráskami. Obočí lehce vytažené vzhůru. Spánky a lícní svaly dobře vyvinuté. Horní oblouk příčného řezu lebky vykazuje sploštělé zaoblení s rýhou ležící mezi očima a sahající až k polovině sagitálního lebečního švu. Tlama je krátká, pod očima široká, zůstává téměř stejně široká až ke špičce čenichu, je tupá, kvadraticky řezaná. Tak tvoří s hřbetem nosu pravý úhel. Hloubka tlamy od špičky čenichu k dolní čelisti je mimořádná. Dolní čelist je široká až ke svému konci. Nos široký, při pohledu zpředu široce otevřené nosní otvory, z profilu je nos rovný (ne vyhrnutý). Pysky v tupém úhlu vycházejí ze středu nosu, lehce visí, takže vzniká kvadratický profil. Délka tlamy k celkové délce hlavy se má jako 1:3. Obvod tlamy měřený ve středu mezi očima a nosní houbou se má k obvodu hlavy (měřeno před ušima) jako 3:5.

Oči: Malé, posazené široko od sebe, vzdálenost očí alespoň 2 šířky očí. Stop je mezi očima výrazný, nicméně ne příliš výrazný.

Uši: Malé, na omak tenké, nasazené daleko od sebe na nejvyšším bodě po stranách lebky tak, že tvoří pokračování příčné linie přes nejvyšší bod lebky.

Chrup: Daleko od sebe stojící zdravě mohutné špičáky. Řezáky dobře postavené proti sobě (klešťový skus) nebo předkus, ale jen tak velký, aby při zavřené tlamě nebyly vidět zuby.

Krk: Lehce klenutý, přiměřeně dlouhý, velmi svalnatý. Obvod zhruba o 2,5 až 5 cm méně než obvod hlavy, měřený před ušima.

Hrudní končetina: Plece a nadloktí lehce šikmo uložené. Těžké a svalnaté. Běhy rovné, silné a postavené široce od sebe. Silné kosti. Lokty paralelně s tělem. Rovné nadprsí.

Tělo: Hrudník široký, hluboko a dobře uložený mezi hrudními končetinami. Žebra klenutá a dobře zaoblená. Zadní žebra hluboká a sahají daleko dozadu k pánvi. Obvod hrudníku zhruba o 1/3 větší než kohoutková výška. Hřbet a bedra široká a svalnatá, plochá a velmi široká u fen. Lehce klenutá u psů. Slabiny mimořádně hluboké.

Pánevní končetina: Široká a svalnatá s dobře úhleným lýtkem. Hlezna dobře úhlená. Široce postavená a ve stoji i v pohybu rovná.

Tlapy: Velké a kulaté, prsty dobře klenuté. Drápy četné.

Ocas: Vysoko nasazený, dosahující až k hleznu nebo o něco delší. Široký v nasazení a na konci vybíhá do špičky. V klidu volně visí, při vzrušení je špička obrácená vzhůru. Ocas nesmí být nesen nad linií hřbetu.

Chůze/pohyb: Plný síly, bez námahy, prostorný.

Osrstění: Krátké, přiléhavé, ne příliš jemné na plecích, krku a hřbetu.

Barva: Plavá, stř. žíhaná, meruňková, stř. hnědá, jel.červeň, stříbřitě plavá, plavá s úhlováním.

Chyby: Každá odlišnost od uvedených bodů by se měla posuzovat jako vada, jejíž hodnocení by mělo přesně odpovídat závažnosti rozdílů.

Poznámka: Psi musí mít dvě viditelně normální varlata zcela spuštěná v šourku.


Kontakt na klub: http://www.mastif.eu